Trasa 2

Rzeszów - Tyczyn

Do niedawna przejażdżka rolkowa do Tyczyna to był pomysł dość karkołomny. Obecnie – po modernizacji Alei Sikorskiego – to kolejna ciekawa propozycja na rolkowy trening!
Start proponujemy z parkingu Podpromie. Stąd wjeżdżamy w znane wszystkim Bulwary i po przejechaniu tunelem pod Aleją Powstańców Warszawy wskakujemy na zaporę. Tuż za nią rozpoczyna się kolejny odcinek ścieżki pieszo-rowerowej.
I jedziemy przed siebie!
Poziom trudności

Łatwy

Długość trasy
w jedną stronę

ok. 10 km

Pierwsza część tuż obok Wisłoka. Następnie mijamy Żwirownię i jedziemy do końca, do ulicy Kwiatkowskiego. Tam większość osób zawraca, ale zupełnie niepotrzebnie.
Wystarczy bowiem przeskoczyć przez ul. Kwiatkowskiego, wjechać na wprost w ulice Koło lub kilkanaście metrów dalej w ul. Podmiejską i nią dojechać do ul. Strażackiej.
A tam wita nas ładna, szeroka ścieżka pieszo-rowerowa, którą dojeżdżamy do Alei Sikorskiego. I tu dwie opcje:
👈 w lewo powrót do Alei Rejtana i Powstańców Warszawy (i zapory),
👉 w prawo, w kierunku Tyczyna! I my jedziemy właśnie w prawo!
Po modernizacji Alei Sikorskiego kierowcy mają tam do dyspozycji 4 pasy ruchu, a piesi, rolkarze i rowerzyści nową, szeroką ścieżkę, kończącą się w Tyczynie.
Wracając – tak na odmianę – można wskoczyć w ulicę Bajeczną (widoczne oznakowanie), następnie ul. Mokra Strona dojechać do Źródlanej i znów do Sikorskiego.

Plusy 👍

  • dogodny parking przy Hali Podpromie lub ulicy Grabskiego (obok Żwirowni)
  • cały odcinek (poza ulicą Podmiejską) to ścieżka pieszo-rowerowa
  • możliwość wydłużenia trasy (o ok. 2 km) od ul. Mokra Strona w kierunku Kielnarowej (to jednak już normalna, osiedlowa droga)
  • na trasie sklepy i cukiernia z np pysznymi, orzeźwiającymi sokami (sprawdzone!)

Minusy 👎

  • od ul. Strażackiej do Tyczyna trasa przebiega obok jezdni, więc na całkowitą ciszę i tylko ćwierkanie ptaszków nie możemy liczyć. Wczesnym rankiem, w weekend lub letni wieczór czy noc (oczywiście z oświetleniem!) nie jest jednak źle!
  • wzdłuż całej ulicy Strażackiej oraz Alei Sikorskiego liczne wyjazdy z osiedli czy posesji - trzeba uważać!