Trasa 4

Zaczernie - Tajęcina - Jasionka

Możną ją połączyć z opisywaną tu niedawno Trasą nr 3. Punktem wspólnym jest miejsce startu, czyli parking obok policyjnych obiektów w Zaczerniu.
W porównaniu z Trasą nr 3 nie jedziemy jednak w prawo i wzdłuż autostrady, a kierujemy się prosto na wiadukt nad nią i tuż za nim skręcamy w lewo. To zwykła ulica między Zaczerniem, a Tajęciną i Jasionką, więc trzymajcie się prawej strony – może przytrafić się kilka aut.
Poziom trudności

Łatwy

Długość trasy
w jedną stronę

ok. 8 km

Rolkując przecinamy oś pasa startowego Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka, więc przy odrobinie szczęścia nad głową może się pojawić nisko lecący samolot (a maszyna pasażerska na małej wysokości robi wrażenie chyba na każdym)
W takim klimacie dojeżdżamy do ronda tzw. Drogi Lotniskowej. Niedawno została ona poszerzona do 4 pasów ruchu, pojawiła się też tak bardzo wyczekiwana tam ścieżka pieszo-rowerowa. I właśnie na nią wskakujemy (w prawo, kierunek Lublin) i w otoczeniu lasu jedziemy przed siebie.
Po drodze mijamy m.in. budynek Centrum Wystawienniczo–Kongresowego Województwa Podkarpackiego G2Arena, terminal Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, firmy należące do Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz obiekty Aeroklubu Rzeszowskiego. Ścieżka kończy się ok. 400 m od niego, przy Drodze Krajowej nr 19 Rzeszów <-> Lublin. Dalszej jazdy jezdnią nie polecamy, warto zawrócić.

Plusy 👍

  • ścieżka pieszo-rowerowa na całej długości Drogi Lotniskowej
  • część trasy wzdłuż lasu
  • znikomy ruch pieszych
  • możliwość pstryknięcia fotki przy samolocie stojącym przed budynkiem Aeroklubu Rzeszowskiego
  • możliwość rozbudowania trasy wzdłuż PPNT oraz w Tajęcinie

Minusy 👎

  • w zwykłe, pracujące dni wzmożony ruch samochodów na odcinku od Zaczernia do Drogi Lotniskowej, ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż Drogi Lotniskowej oświetlona tylko w rejonie Aeroklubu Rzeszowskiego – po zmroku koniecznie włączcie własne lampki, bo jest naprawdę ciemno!